Książki o IFS

K

Oto aktualna lista książek przetłumaczonych na język polski, dzięki którym poznasz model IFS i poszerzysz swoją wiedzę na jego temat:

Przez wielu uważana za najważniejszą książkę na temat Systemu Wewnętrznej Rodziny. Pierwsza edycja wydana już ponad 20 lat temu, doczekała się nowego, głęboko zaktualizowanego wydania. W dokładny sposób opisuje model IFS wraz z jego założeniami teoretycznymi i szczegółowym opisem całego procesu. Przeznaczona dla osób, które chcą stosować metodę IFS w pracy z ludźmi.

Droga do uzdrowienia wewnętrznego dziecka i osiągnięcia psychicznej pełni w oparciu o System Wewnętrznej Rodziny (IFS), nowatorską metodę psychoterapii. Książka jest pełna praktycznych ćwiczeń, które pozwolą Ci doświadczyć spotkań z częściami na własnej skórze. Earley w bardzo przystępny sposób, krok po kroku, prowadzi czytelnika przez proces prowadzący do uzyskania wglądu we własne wnętrze, co sprzyja uzdrawianiu psychiki.

Oryginalny tytuł to „Introduction to the Internal Family Systems Model”. Jest to krótkie wprowadzenie do modelu IFS, idealne dla osób, które chcą dowiedzieć się coś o metodzie bez wchodzenia w szczegóły. Warto tę książkę polecać osobom, które nie znają jeszcze IFS, ale są zainteresowane tematem i chciałyby się dowiedzieć więcej.

Podręcznik drobiazgowo opisuje poszczególne fazy procesu IFS, który pozwala uzyskać większą samoświadomość, poznać pozytywne intencje dysfunkcyjnych mechanizmów, dotrzeć do źródła emocjonalnych obciążeń i uwolnić się od nich w życzliwy i pełen szacunku sposób, dzięki czemu zostają rozwiązane wewnętrzne konflikty, a w psychice pojawia się więcej spokoju i przestrzeni. Niezwykle praktyczna pozycja przeznaczona do rozwijania umiejętności pracy z ludźmi za pomocą modelu IFS. Zawiera wiele ćwiczeń i transkrypcji przykładowych sesji terapeutycznych.

Bliskość od Środka (IFIO) to nowatorska metoda terapii dla par, wykorzystująca założenia IFS. Jej celem jest uświadomienie osobom pozostającym ze sobą w związku partnerskim, że każda z nich stanowi odrębną istotę z własnym systemem części, a różnice, jakie między nimi występują, nie stanowią zagrożenia. Dzięki połączeniu techniki polegającej na śledzeniu sekwencji interakcji pary z indywidualnymi wewnętrznymi procesami mającymi na celu samopoznanie, zaprzyjaźnienie się z własnymi częściami i uzdrawianie ich – możliwe się staje zbudowanie bliskiej relacji w związku partnerskim.

Piękna książka o relacjach i o tym, jak IFS może pomóc nam w budowaniu zdrowych związków z innymi ludźmi. Jej główne założenie polega na tym, abyśmy nie wchodzili w relacje z oczekiwaniem, że to ta druga osoba zadba o te potrzebujące uwagi części naszej osobowości, ale to abyśmy my sami nauczyli się być opiekunami naszych części – wchodząc w relację w poczuciu pełni. 

Książka o tym, w jaki sposób model IFS może zmienić nasze postrzeganie relacji, które tworzymy z dziećmi, oraz jak pomóc dzieciom poznawać i rozumieć swoje własne części. Książka obecnie jest tłumaczona na język polski i wkrótce zostanie wydana w naszym kraju.

Autor przedstawia w niezwykle drobiazgowy i przejrzysty sposób strukturę procesu depolaryzacyjnego, posługując się przy tym licznymi przykładami, wśród których są również transkrypcje rzeczywistych sesji. Zaprezentowana koncepcja pracy z walczącymi ze sobą podosobowościami zamieszkującym naszą psychikę przypomina proces mediacyjny, w którym główną rolę odgrywa energia JA.

Tytuły w języku angielskim szczególnie godne uwagi:

  • „Many Minds, One Self” – Richard C. Schwartz; Robert R. Falconer

Książka o zmianie paradygmatu mono-mind na paradygmat wielorakiej osobowości. Opisuje, w jaki sposób w filozofii, psychoterapii, psychologii i neuronaukach na przestrzeni lat zmieniał się sposób myślenia o naszym umyśle. Druga część książki opisuje występowanie konceptów spójnych z energią JA w najróżniejszych religiach i naukach duchowych. Dla osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat teoretycznych podstaw modelu IFS.

  • „Innovations and Elaborations in Internal Family Systems Therapy” oraz “Internal Family Systems Therapy: New Dimensions” – Redaktorzy: Martha Sweezy i Ellen Ziskind

Obie te książki są zbiorem napisanych przez różnych terapeutów IFS artykułów, które wnoszą do świata IFS nowe perspektywy i innowacje. Przeznaczona dla osób znających już model IFS.

  • „Intimacy from the Inside Out” – Toni Herbine-Blank, Donna Kerpelman, Martha Sweezy

Książka o terapii par w nurcie IFS.

  • “Freedom from Your Inner Critic” – Jay Earley

Książka opisująca 7 rodzajów wewnętrznego krytyka i sposoby pracy z nimi.

Kompletną listę książek o IFS wydanych w języku angielskim znajdziesz na stronie IFS Institute (https://ifs-institute.com/store).

120 komentarzy

o nas

Założycielem projektu IFS Polska jest Michał Pasterski, trener umiejętności społecznych, autor książki „Insight. Droga do mentalnej dojrzałości” i autor odwiedzanego przez ponad milion czytelników rocznie bloga o psychologii, edukacji i rozwoju osobistym MichalPasterski.pl.

Michał ukończył pierwszy poziom edukacji modelu Internal Family Systems i jako Praktyk IFS prowadzi terapię IFS, zarówno indywidualną, jak i dla par.

Celem przyświecającym Michałowi przy tworzeniu projektu IFS Polska było wprowadzenie modelu IFS do Polski i uczynienie go powszechną i dobrze rozpoznawaną metodą autoterapii i psychoterapii.

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowego ebooka “Autoterapia metodą IFS” autorstwa Michała Pasterskiego. Oprócz 43-stronicowego ebooka będziesz regularnie otrzymywać od nas ciekawostki, wiedzę i ćwiczenia oraz nowinki ze świata IFS.