Książki o IFS

K

Oto książki, dzięki którym poznasz model IFS i poszerzysz swoją wiedzę na jego temat:

  • „System Wewnętrznej Rodziny” – Richard Schwartz

Jedyna książka o IFS na ten moment przetłumaczona na język polski (oryginalny tytuł to „Introduction to the Internal Family Systems Model”). Jest to krótkie wprowadzenie do modelu IFS, idealne dla osób, które chcą dowiedzieć się coś o metodzie bez wchodzenia w szczegóły. Warto tę książkę polecać osobom, które nie znają jeszcze IFS, ale są zainteresowane tematem i chciałyby się dowiedzieć więcej.

  • „Internal Family Systems Therapy” – Richard Schwartz

Przez wielu uważana za najważniejszą książkę na temat Systemu Wewnętrznej Rodziny. Wydana już ponad 20 lat temu, niebawem doczeka się nowego, zaktualizowanego wydania. W dokładny sposób opisuje model IFS wraz z jego założeniami teoretycznymi i szczegółowym opisem całego procesu. Przeznaczona dla osób, które chcą stosować metodę IFS w pracy z ludźmi.

  • „Many Minds, One Self” – Richard C. Schwartz; Robert R. Falconer

Książka o zmianie paradygmatu mono-mind na paradygmat wielorakiej osobowości. Opisuje, w jaki sposób w filozofii, psychoterapii, psychologii i neuronaukach na przestrzeni lat zmieniał się sposób myślenia o naszym umyśle. Druga część książki opisuje występowanie konceptów spójnych z energią JA w najróżniejszych religiach i naukach duchowych. Dla osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat teoretycznych podstaw modelu IFS.

  • „Internal Family Systems: Skills Training Manual” – Frank G. Anderson, MD, Martha Sweezy, PhD and Richard C. Schwartz, PhD

Niezwykle praktyczna pozycja przeznaczona do rozwijania umiejętności pracy z ludźmi za pomocą modelu IFS. Zawiera wiele ćwiczeń i transkrypcji przykładowych sesji terapeutycznych.

  • „You Are The One You’ve Been Waiting For, Bringing Courageous Love To Intimate Relationships” – Richard Schwartz

Piękna książka o relacjach i o tym, jak IFS może pomóc nam w budowaniu zdrowych związków z innymi ludźmi. Jej główne założenie polega na tym, abyśmy nie wchodzili w relacje z oczekiwaniem, że to ta druga osoba zadba o te potrzebujące uwagi części naszej osobowości, ale to abyśmy my sami nauczyli się być opiekunami naszych części – wchodząc w relację w poczuciu pełni. Książka obecnie jest tłumaczona na język polski i wkrótce zostanie wydana w naszym kraju.

  • „Self-Therapy: A Step-By-Step Guide to Creating Wholeness and Healing Your Inner Child Using IFS, A New, Cutting-Edge Psychotherapy” – Jay Earley

Obszerna, napisana lekkim i zrozumiałym językiem książka o podstawach IFS w kontekście autoterapii. Przeznaczona dla osób, które chcą samodzielnie korzystać z metody IFS we własnym zaciszu domowym oraz dla osób, które chcą poznać IFS trochę lepiej, niż tylko ogólnie. Książka ta doczekała się dwóch kontynuacji – „Self-therapy Vol. 2” oraz „Self-therapy Vol. 3”.

  • „Intimacy from the Inside Out” – Toni Herbine-Blank, Donna Kerpelman, Martha Sweezy

Książka o terapii par w nurcie IFS.

  • „Internal Family Systems with Children” – Lisa Spiegel

Książka o tym, w jaki sposób model IFS może zmienić nasze postrzeganie relacji, które tworzymy z dziećmi, oraz jak pomóc dzieciom poznawać i rozumieć swoje własne części. Książka obecnie jest tłumaczona na język polski i wkrótce zostanie wydana w naszym kraju.

  • „Innovations and Elaborations in Internal Family Systems Therapy” oraz “Internal Family Systems Therapy: New Dimensions” – Redaktorzy: Martha Sweezy i Ellen Ziskind

Obie te książki są zbiorem napisanych przez różnych terapeutów IFS artykułów, które wnoszą do świata IFS nowe perspektywy i innowacje. Przeznaczona dla osób znających już model IFS.

  • “Freedom from Your Inner Critic” – Jay Earley

Książka opisująca 7 rodzajów wewnętrznego krytyka i sposoby pracy z nimi.

Wszystkie powyższe książki znajdziesz do kupienia na stronie IFS Institute (www.selfleadership.org/ifs-store.html) w formie książek oraz ebooków, lub na Amazon.

o nas

Założycielem projektu IFS Polska jest Michał Pasterski, trener umiejętności społecznych, autor książki „Insight. Droga do mentalnej dojrzałości” i autor odwiedzanego przez ponad milion czytelników rocznie bloga o psychologii, edukacji i rozwoju osobistym MichalPasterski.pl.

Michał ukończył pierwszy poziom edukacji modelu Internal Family Systems i jako Praktyk IFS prowadzi terapię IFS, zarówno indywidualną, jak i dla par.

Celem przyświecającym Michałowi przy tworzeniu projektu IFS Polska było wprowadzenie modelu IFS do Polski i uczynienie go powszechną i dobrze rozpoznawaną metodą autoterapii i psychoterapii.

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowego ebooka “Autoterapia metodą IFS” autorstwa Michała Pasterskiego. Oprócz 43-stronicowego ebooka będziesz regularnie otrzymywać od nas ciekawostki, wiedzę i ćwiczenia oraz nowinki ze świata IFS.