Oto książki, dzięki którym poznasz model IFS i poszerzysz swoją wiedzę na jego temat:
- „System Wewnętrznej Rodziny” – Richard Schwartz
Jedyna książka o IFS na ten moment przetłumaczona na język polski (oryginalny tytuł to „Introduction to the Internal Family Systems Model”). Jest to krótkie wprowadzenie do modelu IFS, idealne dla osób, które chcą dowiedzieć się coś o metodzie bez wchodzenia w szczegóły. Warto tę książkę polecać osobom, które nie znają jeszcze IFS, ale są zainteresowane tematem i chciałyby się dowiedzieć więcej.
- „Internal Family Systems Therapy” – Richard Schwartz
Przez wielu uważana za najważniejszą książkę na temat Systemu Wewnętrznej Rodziny. Wydana już ponad 20 lat temu, niebawem doczeka się nowego, zaktualizowanego wydania. W dokładny sposób opisuje model IFS wraz z jego założeniami teoretycznymi i szczegółowym opisem całego procesu. Przeznaczona dla osób, które chcą stosować metodę IFS w pracy z ludźmi.
- „Many Minds, One Self” – Richard C. Schwartz; Robert R. Falconer
Książka o zmianie paradygmatu mono-mind na paradygmat wielorakiej osobowości. Opisuje, w jaki sposób w filozofii, psychoterapii, psychologii i neuronaukach na przestrzeni lat zmieniał się sposób myślenia o naszym umyśle. Druga część książki opisuje występowanie konceptów spójnych z energią JA w najróżniejszych religiach i naukach duchowych. Dla osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat teoretycznych podstaw modelu IFS.
- „Internal Family Systems: Skills Training Manual” – Frank G. Anderson, MD, Martha Sweezy, PhD and Richard C. Schwartz, PhD
Niezwykle praktyczna pozycja przeznaczona do rozwijania umiejętności pracy z ludźmi za pomocą modelu IFS. Zawiera wiele ćwiczeń i transkrypcji przykładowych sesji terapeutycznych.
- „You Are The One You’ve Been Waiting For, Bringing Courageous Love To Intimate Relationships” – Richard Schwartz
Piękna książka o relacjach i o tym, jak IFS może pomóc nam w budowaniu zdrowych związków z innymi ludźmi. Jej główne założenie polega na tym, abyśmy nie wchodzili w relacje z oczekiwaniem, że to ta druga osoba zadba o te potrzebujące uwagi części naszej osobowości, ale to abyśmy my sami nauczyli się być opiekunami naszych części – wchodząc w relację w poczuciu pełni. Książka obecnie jest tłumaczona na język polski i wkrótce zostanie wydana w naszym kraju.
- „Self-Therapy: A Step-By-Step Guide to Creating Wholeness and Healing Your Inner Child Using IFS, A New, Cutting-Edge Psychotherapy” – Jay Earley
Obszerna, napisana lekkim i zrozumiałym językiem książka o podstawach IFS w kontekście autoterapii. Przeznaczona dla osób, które chcą samodzielnie korzystać z metody IFS we własnym zaciszu domowym oraz dla osób, które chcą poznać IFS trochę lepiej, niż tylko ogólnie. Książka ta doczekała się dwóch kontynuacji – „Self-therapy Vol. 2” oraz „Self-therapy Vol. 3”.
- „Intimacy from the Inside Out” – Toni Herbine-Blank, Donna Kerpelman, Martha Sweezy
Książka o terapii par w nurcie IFS.
- „Internal Family Systems with Children” – Lisa Spiegel
Książka o tym, w jaki sposób model IFS może zmienić nasze postrzeganie relacji, które tworzymy z dziećmi, oraz jak pomóc dzieciom poznawać i rozumieć swoje własne części. Książka obecnie jest tłumaczona na język polski i wkrótce zostanie wydana w naszym kraju.
- „Innovations and Elaborations in Internal Family Systems Therapy” oraz “Internal Family Systems Therapy: New Dimensions” – Redaktorzy: Martha Sweezy i Ellen Ziskind
Obie te książki są zbiorem napisanych przez różnych terapeutów IFS artykułów, które wnoszą do świata IFS nowe perspektywy i innowacje. Przeznaczona dla osób znających już model IFS.
- “Freedom from Your Inner Critic” – Jay Earley
Książka opisująca 7 rodzajów wewnętrznego krytyka i sposoby pracy z nimi.
Wszystkie powyższe książki znajdziesz do kupienia na stronie Center for Self Leadership (www.selfleadership.org/ifs-store.html) w formie książek oraz ebooków, lub na Amazon.