Autoterapia dla każdego – praca nad wewnętrznym JA

A

Autoterapia to metoda pracy nad sobą, z której może skorzystać każdy.
To niejako “terapia ze samym sobą”, bez udziału osób zewnętrznych.
Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega autoterapia w niezwykle praktycznym nurcie Internal Family Systems (System Wewnętrznej Rodziny) i jakie pierwsze kroki warto postawić, aby w pełni skorzystać z tej innowacyjnej techniki. Możesz również zapisać się do naszego newslettera i pobrać bezpłatnie 42-stronicowy ebook “Autoterapia metodą IFS” mojego autorstwa.

Wielorakość umysłu

Aby zrozumieć istotę autoterapii, należy spojrzeć na nią nieco szerzej –
z perspektywy wielorakości i niejednolitości umysłu. O jego złożoności dyskutowali już starożytni myśliciele – Sokrates i Platon, którzy uważali,
że jest on, co najmniej, dualny. W latach 60-tych XX wieku doktor Richard Schwartz stworzył metodę terapeutyczną opartą o wewnętrzny dialog z częściami naszej osobowości. Terapia IFS (Internal Family Systems Therapy) stale pozyskuje nowych zwolenników na całym świecie, z racji swojej przejrzystości i użyteczności.

W Polsce ta terapia jest “świeżynką”. Ciągle brakuje nam tego typu nowoczesnych metod psychoterapii, które nie wpisują się w “tradycyjne” nurty, z których korzystamy od kilkudziesięciu lat. Wprowadzenie oraz spopularyzowanie jej, mogłoby pomóc wielu ludziom pracować nad sobą
w zgodzie i harmonii ze swoim wewnętrznym JA.

Jak to działa?

Według teorii Richarda Schwartza, części naszej osobowości tworzą swego rodzaju wewnętrzne rodziny. Istotą autoterapii w tym nurcie, jest zrozumienie wielorakiej natury naszego umysłu (ang. “multiplicity of the mind”) na wielu poziomach funkcjonowania. Terapeutyczna praca pozwala spojrzeć na to wewnętrzne JA i załagodzić konflikty oraz pogodzić sprzeczne potrzeby różnych części.

Pierwszą osobą, która przeprowadziła rozmowę ze samym sobą był psycholog Carl Jung. Uważał on bowiem, że w jego psychice znajdują się rzeczy, których nie tworzy, a posiadają one swoje własne, zintegrowane życie. Współczesne badania mózgu oraz doświadczenie terapeutyczne Richarda Schwartza to potwierdzają. Nasz umysł jest złożony z wielu niezależnych od siebie części, które jednak stale na siebie oddziałują.

Autoterapia  w praktyce

Podczas całego procesu terapeutycznego to terapeuta przeprowadzi Cię przez nawiązywanie kontaktu z wewnętrznymi częściami Twojej osobowości, rozpoczęciem z nimi dialogu, a także pozbywaniem się zranionych, utajonych brzemion, które się tam znajdują. Najważniejszym celem terapii IFS jest dotarcie do wygnańców, a następnie uzdrowienie ich poprzez uwolnienie od ciężarów, które noszą, za pomocą pytań. Po udanej sesji IFS w głowie klienta często pojawia się postać wewnętrznego sceptyka, który mówi: “To było zbyt proste, aby mogło być prawdziwe”. To naturalna reakcja, ponieważ nie jesteśmy przygotowani na tak szybkie i skuteczne zmiany zachodzące w naszej głowie.

Będąc jednak świadomi takich procesów, jesteśmy w stanie je przewidzieć i niejako nimi zarządzać. Terapia w nurcie IFS uczy schematów przeprowadzania wewnętrznych rozmów ze samym sobą. Pytania terapeuty mają wyłącznie funkcję pomocniczą i nakierowującą. Tego typu prowadzącym można być również samemu dla siebie. Poza ogromną skutecznością metody Internal Family Systems, jej największą zaletą jest właśnie możliwość podjęcia się pracy z samym sobą.

IFS Polska

Jeśli metoda Internal Family Systems Cię zainteresowała, na tej stronie znajdziesz mnóstwo artykułów, które wprowadzą Cię w jej podstawy –
od głównych założeń, po historię i drogę certyfikacji. A jeśli jesteś zainteresowany/a poszerzeniem swojej wiedzy w wymiarze praktycznym i być może chcesz korzystać z tej metody samodzielnie lub zacząć praktykować ją z innymi ludźmi, serdecznie zapraszam Cię na warsztaty, które prowadzę w Poznaniu. Aktualne daty kolejnych edycji, znajdziesz tutaj.

o nas

Założycielem projektu IFS Polska jest Michał Pasterski, trener umiejętności społecznych, autor książki „Insight. Droga do mentalnej dojrzałości” i autor odwiedzanego przez ponad milion czytelników rocznie bloga o psychologii, edukacji i rozwoju osobistym MichalPasterski.pl.

Michał ukończył pierwszy poziom edukacji modelu Internal Family Systems i jako Praktyk IFS prowadzi terapię IFS, zarówno indywidualną, jak i dla par.

Celem przyświecającym Michałowi przy tworzeniu projektu IFS Polska było wprowadzenie modelu IFS do Polski i uczynienie go powszechną i dobrze rozpoznawaną metodą autoterapii i psychoterapii.

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowego ebooka “Autoterapia metodą IFS” autorstwa Michała Pasterskiego. Oprócz 43-stronicowego ebooka będziesz regularnie otrzymywać od nas ciekawostki, wiedzę i ćwiczenia oraz nowinki ze świata IFS.