Historia i twórca IFS

H

Dr Richard Schwartz – to temu człowiekowi zawdzięczamy IFS, czyli Internal Family Systems Therapy (po polsku System Wewnętrznej Rodziny, w skrócie SWR). Jest o model psychoterapii opracowany już ponad 30 lat temu.

Zanim IFS ujrzało światło dzienne, jego przyszły twórca, dr Richard Schwartz był terapeutą rodzinnym. Wraz z Michaelem Nicholsem jest współautorem książki Family Therapy: Concepts and Methods, najbardziej powszechnie używanym tekście na temat terapii rodzinnej w Stanach Zjednoczonych. Pracując ze swoimi klientami, zaczął zwracać coraz większą uwagę  na język, jakiego używali jego klienci. Opowiadając o swoim świecie wewnętrznym używali oni często słowa “część”, mówiąc na przykład: “część mnie chce wziąć rozwód, a część mnie chce kontynuować ten związek”.

Schwartz postanowił posłuchać swojej intuicji. Podążając za swoimi klientami i wsłuchując się w to, co mówią na temat części swoich osobowości, odkrył coś, co na zawsze zmieniło jego karierę zawodową i poprowadziło go do stworzenia modelu IFS.

Przyglądając się zarówno własnym częściom, jak i “wewnętrznym rodzinom” swoich klientów, Schwartz zrozumiał, że subosobowość to nie jest tylko i wyłącznie pewien mechaniczny tryb funkcjonowania naszej psychiki czy ulotny stan umysłu, który po kilku chwilach przemija. Subosobowości są jak małe osoby, które w nas mieszkają. Formują się wokół określonych potrzeb (bezpieczeństwo, przynależność, samorealizacja, itp.) i mają swoje pragnienia, lęki czy nawyki. Są powiązane z konkretnymi emocjami oraz wierzą w określone przekonania.

W roku 2000 dr Richard Schwartz założył organizację IFS Institute w Oak Park, w stanie Illinois. CSL oferuje trzy poziomy treningu, po którym można starać się o certyfikat Praktyka lub Terapeuty IFS.

Poniżej możesz obejrzeć 20-minutowe nagranie, na którym dr Richard Schwartz opowiada o fundamentach terapii IFS (nagranie w języku angielskim):

O autorze

Avatar
Michał Pasterski

o nas

Założycielem projektu IFS Polska jest Michał Pasterski, trener umiejętności społecznych, autor książki „Insight. Droga do mentalnej dojrzałości” i autor odwiedzanego przez ponad milion czytelników rocznie bloga o psychologii, edukacji i rozwoju osobistym MichalPasterski.pl.

Michał ukończył pierwszy poziom edukacji modelu Internal Family Systems i jako Praktyk IFS prowadzi terapię IFS, zarówno indywidualną, jak i dla par.

Celem przyświecającym Michałowi przy tworzeniu projektu IFS Polska było wprowadzenie modelu IFS do Polski i uczynienie go powszechną i dobrze rozpoznawaną metodą autoterapii i psychoterapii.

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowego ebooka “Autoterapia metodą IFS” autorstwa Michała Pasterskiego. Oprócz 43-stronicowego ebooka będziesz regularnie otrzymywać od nas ciekawostki, wiedzę i ćwiczenia oraz nowinki ze świata IFS.