Autorką słowniczka jest Agnieszka Duda.
6 P – Proces pomagający poznać części oraz odróżnić części ochronne od JA (wstęp do procesu odciążania):
6F
- find 1. poszukaj części – w ciele lub obok niego,
- focus 2. pójdź w głąb – swojego wnętrza w odniesieniu do części,
- flesh out 3. poznaj szczegóły – dotyczące części,
- feel 4. poczuj – jakie masz uczucia wobec cześci,
- befriend 5. zaprzyjaźnij się – z częścią,
- fears 6. ponazywaj obawy – które ma część.
CECHY JA 8C (qualities of Self 8C):
- curiosity 1. ciekawość
- calm 2. spokój
- compassion 3. współczucie
- clarity 4. jasność
- connectedness 5. łączność
- confidence 6. pewność
- courage 7. odwaga
- creativity 8. kreatywność
Niektórzy terapeuci IFS dodają do tej listy – miłość oraz życzliwość.
CECHY JA TERAPEUTY 5P (qualities of therapist’s Self 5P):
- presence 1. obecność
- patience 2. cierpliwość
- persistence 3. wytrwałość
- perspective 4. umiejętność patrzenia z różnych perspektyw
- playfulness 5. humor
CIĘŻARY (burdens) – Bolesne przekonania (Np. Nie zasługuję na miłość, Jestem bezwartościowy), uczucia i doznania fizyczne, które części niosą w sobie oraz intensywne, powiązane z traumą stany emocjonalne (przerażenie, zawstydzenie, wściekłość), odczucia fizyczne i powtórne przeżywanie zdarzenia w rozmaitych formach sensorycznych (flashbacki).
CZĘŚCI (parts) – Wewnętrzne jednostki lub podosobowości, które funkcjonują niezależnie, mogą posiadać pełen zakres uczuć, przekonań, myśli i wrażeń. Różnią się wyglądem, wiekiem, płcią, talentami i zainteresowaniami. Kiedy czują się zrozumiane i docenione, nabierają swojej własnej energii JA. Przyjmują różne role w naszym wewnętrznym systemie. Kiedy nie są wygnane lub nie kłócą się ze sobą nawzajem na temat tego, jak poradzić sobie z wygnańcami, to na wiele różnych sposobów przyczyniają się do naszego efektywnego funkcjonowania i ogólnego dobrostanu.
CZĘŚĆ DOCELOWA (target part) – Część, z którą klient i terapeuta pracują.
DOSTĘP BEZPOŚREDNI (direct access) – Metoda komunikacji z częściami i alternatywa dla komunikacji wewnętrznej (tzw. wglądu). W przypadku, gdy strażnik nie chce odkleić się od JA, terapeuta rozmawia bezpośrednio z tą częścią klienta. Może zapytać w sposób otwarty (ang. explicitly), czyli np. „Czy mogę porozmawiać bezpośrednio z tą częścią? Dlaczego chcesz, aby John pił?”. A kiedy klient odrzuca ideę części i mówi: „To nie jest część, to ja”, terapeuta może zacząć rozmowę z nią, nie nazywając wprost (ang. implicitly), że bezpośrednio rozmawia z tą częścią.
EKSTERNALIZACJA (externalization) – Proces przedstawiania części w konkretnej formie, na przykład rysunków, figurek, modeli z gliny, itp.
ENERGIA JA (Self-energy) – Perspektywy i uczucia, które JA wprowadza do relacji z częściami.
ENERGIA JA TERAPEUTY (therapist’s Self-energy) – Wykorzystanie stabilnego JA terapeuty jako pomocniczego źródła mądrości i współczucia dla klienta.
JA (Self) – Wrodzona esencja każdego człowieka, która do naszej wewnętrznej rodziny wprowadza równowagę i harmonię, zdrowy nieosądzający rdzeń wyposażony w cechy umożliwiające częściom transformację (ciekawość, dbałość, kreatywność, odwagę, spokój, poczucie łączności, jasność, współczucie, obecność, cierpliwość, wytrwałość, umiejętność patrzenia z różnych perspektyw i humor). Pomimo że części sklejają się z JA (zalewają je, a w efekcie przyćmiewają), to JA cały czas istnieje i jest dostępne, gdy tylko części nastąpi oddzielenie się części (odklejenie).
JA W ROLI ŚWIADKA (witnessing) – Etap pierwszy procesu odciążania, w którym część pokazuje i/lub opowiada JA klienta, które empatycznie słucha, widzi, odbiera bolesne doświadczenia lub uczucia wygnańca i rezonuje, o swoich doświadczeniach aż do momentu, gdy uzna, że została przyjęta ze swoim bólem, zrozumiana i pokochana, i pojawi się u niej samoakceptacja.
MAPA CIAŁA (body map) – Technika eksternalizacji polegająca na zlokalizowaniu części na rysunku przedstawiającym sylwetkę człowieka.
MENEDŻEROWIE (managers) – Proaktywne części, których zadaniem jest minimalizowanie bólu psychicznego, skupione na działaniu, są zawsze przygotowane i stabilne. Czujnie przeciwdziałają sytuacjom, w których wygnańcy mogliby zostać wywołani i zalać system emocjami. W efekcie mają pełne ręce roboty i używają szeregu taktyk – są zdeterminowane, nieugięte, krytykujące, a czasem zawstydzające. Dzięki temu utrzymują nasze skupienie na zadaniach, z dala od emocji.
MÓWIENIE W IMIENIU CZĘŚCI (speaking for a part) – Występuje, kiedy uczucia lub przekonania części są przekazywane przez JA, a nie bezpośrednio przez aktywowaną część.
MÓWIENIE Z CZĘŚCI (speaking from a part) – Występuje, kiedy uczucia lub przekonania części są przekazywane przez nią, JA zostaje zalane przez aktywowaną część.
NEGOCJACJE (negotation) – Proces wspierania części ochronnych, aby zrozumiały, że w ich najlepszym interesie jest umożliwienie dostępu do innych części w celu ich uzdrowienia.
NOWY SCENARIUSZ (do-over) – Etap drugi procesu odciążania, w którym JA wchodzi do przeszłości, w której utknął wygnaniec i – słuchając potrzeb wygnanej części – tworzy nowy, przyjazny przebieg wydarzenia bolesnego w przeszłości . JA robi oraz mówi to, czego wygnaniec wtedy najbardziej potrzebował.
OBCIĄŻENIE (burdened) – Przyjęte przez część toksyczne przekonanie, odczucie lub przykre doznania fizyczne pochodzące z jakiegoś zewnętrznego źródła, od których nie może uciec, dopóki nie zostaną one odciążone.
ODCIĄŻENIE (unburdening) – Etap czwarty procesu odciążania, w którym dana część uwalnia się od swoich ciężarów.
ODKLEJENIE-wyodrębnienie, oddzielenie (unblended- differentiated, separated) – Stan, w którym żadna część (czyli uczucie, myśl, przekonanie, wrażenie) nie zalewa JA, część wyodrębnia się i oddziela, aby umożliwić relację z JA. Nie jesteśmy wtedy w części, ale z częścią. Ten stan jest często doświadczany jako poczucie wewnętrznej przestrzeni.
ODSUNIĘCIE NA BOK/ ZŁAGODZENIE (stepping aside/softening) – Stan, w którym część ochronna zgadza się odsunąć na tyle, aby klient mógł uzyskać dostęp do części docelowej
ODZYSKANIE (retrieval) – Etap trzeci procesu odciążania, w którym JA klienta zabiera daną część z bolesnego momentu w przeszłości, w którym ona utknęła do bezpiecznego miejsca w teraźniejszości.
OSOBA POD PRZYWÓDZTWEM JA (Self – led person) – Osoba, która potrafi usłyszeć, zrozumieć, przyjąć i docenić części własne, a także części innych ludzi, z mądrej i stabilnie emocjonalnej pozycji.
POLARYZACJA (polarization) – Stan, w którym dwie części są w opozycji w odniesieniu do tego, jak klient powinien się czuć, myśleć i zachowywać.
POWRÓT DO STRAŻNIKÓW (protector check-in) – Etap szósty procesu odciążania, który ma na celu sprawdzenie świadomości strażników w związku z procesem, który został dokonany.
POZYTYWNE INTENCJE (positive intention) – Podstawowe założenie IFS, że wszystkie nasze części starają się zrobić dla nas coś pomocnego i dobrego, bez względu na wynik tych starań.
PROCES ODCIĄŻANIA (unburdening process) –
- witnessing 1. JA w roli świadka,
- do-over 2. napisanie nowego scenariusza,
- retrieval 3. odzyskanie,
- unburdening 4. odciążenie,
- invitation 5. zaproszenie nowych jakości,
- protector check-in 6. powrót do strażników w celu sprawdzenia ich świadomości w związku z procesem, który został dokonany.
- post-unburdening 7. utrwalenie
PRZEJĘCIE KONTROLI (taken over) – Stan, w którym część jest tak całkowicie sklejona, że klient nie ma dostępu do energii JA.
PRZYWÓDZTWO JA (Self- leadership) – Stan, w którym człowiek może wysłuchać, zrozumieć i być obecnym dla swoich części, uznając oraz doceniając ich rolę w wewnętrznym systemie oraz w relacji z innymi ludźmi.
PRZYZWOLENIE (permission) – Założenie IFS polegające na tym, że nie pracujemy z żadną częścią, dopóki nie dostaniemy na to wyraźnego przyzwolenia od ochraniających ją części.
SKLEJENIE (blending) – Stan, w którym przekonania i uczucia jakiejś części mieszają się z JA lub z innymi częściami.
STRAŻACY (firefighters) – Części reaktywne, które pojawiają się, aby opanować ból psychiczny, gdy zostanie wywołany. Przybiegają w sytuacjach krytycznych. Aktywują się, kiedy wspomnienia i emocje wygnańca przedostaną się do systemu – mimo represyjnych wysiłków menedżerów. Są zazwyczaj bardzo gwałtowni i stosują ekstremalne środki, których nie lubią menedżerowie, takie jak nadużywanie (czegokolwiek, od alkoholu do Facebooka), objadanie się, zakupoholizm, promiskuityzm, okaleczanie się, samobójstwa, przemoc fizyczna wobec innych.
STRAŻNICY (protectors) – Części ochronne, których zadaniem jest dystansowanie od bólu emocjonalnego, który noszą wygnańcy.
ŚWIADOMOŚĆ TERAPEUTY NA TEMAT WŁASNYCH CZĘŚCI (awareness of therapist’s parts) – Zdolność terapeuty do zauważania, odczuwania własnych części podczas pracy w trakcie sesji z klientem i po niej.
TROP (trailhead) – Miejsce, w którym zaczyna się samopoznanie i uzdrawianie. Pierwszy moment badania tego, co powoduje wewnętrzny dyskomfort, który powoduje, że uruchamiamy ciekawość – cechę JA, by pójść w głąb własnego wnętrza.
TYPY CZĘŚCI (types of parts) – W IFS dzielimy części na trzy kategorie ze względu na funkcję, jaką pełnią w odniesieniu do siebie nawzajem. Zraniona część, czyli wygnaniec, decydująco wpływa na zachowanie innych części. Wokół wygnańców skupiają się dwa typy części ochronnych. Strażnik proaktywny, zwany menedżerem, ma za zadanie dbać o funkcjonowanie jednostki, bez względu na to, co czują wygnańcy. Natomiast rolą strażnika reaktywnego, nazywanego strażakiem, jest rozpraszanie i tłumienie emocjonalnego bólu wygnańców, który pojawia się mimo usilnych starań menedżerów.
UTRWALENIE (post-unburdening) – Ostatni – siódmy etap procesu odciążania – trzy, cztery tygodnie po procesie, w którym utrwalane są psychologiczne i emocjonalne zmiany. Polega na pełnym uważności i życzliwości kontakcie z odciążonym wygnańcem.
UWAŻNOŚĆ (mindfulness) – Celowe, świadome zwracanie uwagi na coś, chwila po chwili, aby tego doświadczyć i zrozumieć.
WGLĄD (KOMUNIKACJA WEWNĘTRZNA) (in-sight (internal communication)) – Doświadczenie wewnętrzne polegające na nawiązaniu kontaktu z częściami i uzyskaniu dostępu do JA. Podstawowy sposób, aby zrozumieć części i komunikować się z nimi. Wgląd wymaga, by klient miał świadomość posiadania części (co może być wspomagane doświadczeniem wizualnym, kinestetycznym lub słuchowym) i miał w sobie wystarczająco dużo energii JA. Kiedy strażnicy blokują komunikację wewnętrzną, używamy dostępu bezpośredniego.
WYGNAŃCY (exiles) – Wrażliwe części, które zostały wyrzucone ze świadomości, manifestują się w uczuciach, przekonaniach, wrażeniach i działaniach. Są to części, które w dzieciństwie były zawstydzane, odrzucane, wykorzystywane lub zaniedbywane, a następnie dla ich własnego bezpieczeństwa zostały wygnane przez strażników po to, by chronić nasz system przez zalaniem emocjonalnym bólem. Zużywamy ogromnej ilości wewnętrznej energii, aby trzymać wygnańców z dala od świadomości.
WYOBRAŻONE SPOTKANIE CZĘŚCI (virtual parts meeting) – Technika polegająca na tym, że dwie spolaryzowane części dowiadują się o sobie w obecności JA
ZAANGAŻOWANA CZĘŚĆ (concerned part) – Część, która pojawia się w odpowiedzi na pytanie: “Co czujesz wobec docelowej części? – nosząca uczucie inne niż któraś z jakości 8 C.
ZANURZENIE SIĘ WE WNĘTRZU (going inside) – Przeniesienie uwagi ze świata zewnętrznego na wewnętrzny poprzez zamknięcie oczu bądź zawieszenie wzroku w przestrzeni.
ZAPROSZENIE (invitation) – Etap piąty procesu odciążania, w którym wygnańcy mogą wybrać, jakie nowe jakości (np. odwagę, łączność, radość, zaufanie czy miłość) chcieliby zaprosić, by wypełnić przestrzeń, która powstała po wypuszczeniu ciężaru.
ZWROT (U-turn) – Przekierowanie uwagi do wewnątrz i koncentracja na własnych częściach – zamiast skupiania się na czyimś zachowaniu.