Rola asystenta programowego

R

Kim jest asystent programowy?

To osoba, która ukończyła co najmniej Poziom 1 szkolenia i bierze udział w innym szkoleniu IFS w celu wspierania uczestników w swoim procesie, w trakcie szkolenia. Na każdym szkoleniu IFS jest 33 uczestników i 11 asystentów. Dzięki temu podczas pracy w grupach ćwiczeniowych (która odbywa się codziennie) każda trójka uczestników ma “obok” siebie jednego asystenta.

Pełnienie tej roli pozwala być na kolejnym szkoleniu IFS bezpłatnie i samo w sobie jest bardzo rozwijającym doświadczeniem.

Nie jest to łatwa rola, ma w sobie wiele wyzwań, i nie jest dla każdego. Wymaga intensywnej pracy, skupienia i przede wszystkim stałego kontaktu ze swoimi częściami, które niejednokrotnie będą aktywowane w najróżniejszych sytuacjach szkoleniowych.

Bycie asystentem programowym jest warunkiem przejścia przez proces certyfikacji w modelu IFS. Dla niektórych to jest główna motywacja, ale wielu asystentów robi to dla własnego rozwoju. Wśród moich bliskich znajomych są osoby, które robiły to już kilkanaście razy. Ja miałem okazję być asystentem dwukrotnie na Poziomie 1, raz w Kopenhadze 2 lata temu i raz w zeszłym roku. Jedno z najbardziej rozwijających doświadczeń w moim życiu.

Jak więc zostać asystentem?

Osobą odpowiedzialną za dobór zespołu asystentów jest w pierwszej kolejności trener przypisany do danego szkolenia. Trenerzy mają bardzo duże doświadczenie w pracy z asystentami i wiedzą doskonale czego szukać u osób, które chcą pełnić tę rolę. Zazwyczaj wybierają uczestników szkoleń, które prowadzili – osoby, które radziły sobie najlepiej w grupach ćwiczeniowych, które dobrze znają model i które mają łatwość w utrzymaniu energii JA. Ważnym kryterium jest doświadczenie w byciu asystentem. Trenerzy chcą, aby co najmniej połowa zespołu asystentów robiła to już po raz kolejny, a nie pierwszy. To ważne, ponieważ ta rola może być naprawdę wymagająca w niektórych chwilach.

Trener konsultuje swoje propozycje z organizatorem szkolenia, który ma mniejszy lub większy wpływ na ostateczne decyzje (to w dużej mierze zależy od trenera). Po podjęciu decyzji, organizator zaprasza wybrane osoby do objęcia roli asystenta na danym szkoleniu.Jako organizator polskich szkoleń IFS mogę więc sugerować trenerowi potencjalnych kandydatów lub kandydatki i mam wpływ na podjęte decyzje, ale to nie ja jestem odpowiedzialny za ostateczny wybór.

Jeśli myślisz o tym, aby zostać asystentem, daj mi proszę o tym znać. Jeśli miałem okazję obserwować Twoją pracę z modelem na jednym ze szkoleń, to na pewno ułatwi sprawę. Jeśli nie, będę potrzebował skontaktować się z osobami (trenerami i/lub asystentami), którzy byli na Twoim Poziomie 1. Na pewno wartościowa będzie również opinia Twojego superwizora IFS i/lub nagranie przykładowej sesji. To wszystko pomoże mi podjąć decyzję, czy zarekomendować Cię trenerom na kolejnych szkoleniach. Mam części, które nie czują się komfortowo z tą koniecznością “sprawdzania” Twoich kompetencji, ale jednocześnie wiem, że to zbyt wymagająca rola, aby móc ryzykować zaproszenie kogoś, kto nie jest jeszcze na nią gotowy.

Aby złożyć swoją aplikację wypełnij ten kwestionariusz: https://forms.gle/n7R2BRpKUtQpohRS8

Możesz tam opisać szkolenia, które odbyłeś lub odbyłaś, kwalifikacje, itp. Możesz też dać mi znać na jakich szkoleniach chcesz asystować. Pamiętaj proszę, że podstawowym warunkiem bycia asystentem jest ukończenie swojego szkolenia Poziom 1, dlatego jeśli jeszcze nie jesteś w tym miejscu, nie wysyłaj zgłoszenia.

Jeśli nie będzie okazji, aby być asystentem na naszych, polskich szkoleniach (bo np. nie pasują Ci terminy), zawsze jest możliwość wysłania zapytania w tej sprawie do zagranicznych organizatorów szkoleń. To w ten sposób zostałem asystentem na szkoleniu w Kopenhadze. Znam asystentów, którzy latali z USA do Europy aby asystować w różnych krajach. To bardzo wzbogacające doświadczenie.

Michał Pasterski

o nas

Założycielem projektu IFS Polska jest Michał Pasterski, trener umiejętności społecznych, autor książki „Insight. Droga do mentalnej dojrzałości” i autor odwiedzanego przez ponad milion czytelników rocznie bloga o psychologii, edukacji i rozwoju osobistym MichalPasterski.pl.

Michał ukończył pierwszy poziom edukacji modelu Internal Family Systems i jako Praktyk IFS prowadzi terapię IFS, zarówno indywidualną, jak i dla par.

Celem przyświecającym Michałowi przy tworzeniu projektu IFS Polska było wprowadzenie modelu IFS do Polski i uczynienie go powszechną i dobrze rozpoznawaną metodą autoterapii i psychoterapii.

Zapisz się na newsletter

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowego ebooka “Autoterapia metodą IFS” autorstwa Michała Pasterskiego. Oprócz 43-stronicowego ebooka będziesz regularnie otrzymywać od nas ciekawostki, wiedzę i ćwiczenia oraz nowinki ze świata IFS.